ابتکار: مدیریت ایمنی ، بهداشت و محیط زیست در ساختمان پلاسکو رعایت نشده بود
1395-11-07
ابتکار: مدیریت ایمنی ، بهداشت و محیط زیست در ساختمان پلاسکو رعایت نشده بود

معصومه ابتکار روز چهارشنبه در پیامی به همایش استانی HSE یا بهداشت (health) , ایمنی (safety) و محیط زیست (environment)در همدان اظهار کرد: بحران های فراروی بشر در حوزه محیط زیست اینک به اصلی ترین دغدغه در میان اندیشمندان و کارشناسان جهانی تبدیل شده است. 
وی اضافه کرد: محدودیت روز افزون منابع زیستی از یک سو و بهره برداری لجام گسیخته از منابع طبیعی از سوی دیگر، چشم انداز تاریکی را رقم زده که خواب از چشمان آگاهان ربوده تا در مجال اندک باقیمانده شاید روندهای ناپایدار معکوس شود و اصلاح روش ها به نجات زمین و بشریت بینجامد. 
معاون رئیس جمهوری افزود: از جمله آسیب های جدی به زمین و منابع طبیعی، آلاینده ها و مخاطرات مترتب بر فعالیت های تولیدی، خدماتی و صنعتی است که ضرورت بهره گیری مطلوب از منابع زیستی، مراقبت از سلامت انسان و تحقق بهره وری در مسیر نیل به توسعه پایدار را گوشزد می کند. 
ابتکار گفت: تحقق پایداری در توسعه نیازمند لوازمی است که از سیاست گذاری دقیق و اعمال استانداردهای مربوط به سلامت، ایمنی، محیط زیست و انرژی آغاز می شود و البته در برخی موارد نیز به موضوع کیفیت HSEQ می پردازد. 
 وی اضافه کرد: مرحله بعد تعمیق این سیاست ها و اجرای استانداردها به نحوی است که مراکز صنعتی به مرحله خودپایشی برسند. 
رییس سازمان حفاظت محیط زیست بیان کرد: از راهکارهای متعارف، مطمئن و تجربه شده برای دستیابی به این هدف، بهره گیری از ساز و کار استقرار واحدهای HSEE در مراکز تولیدی و صنعتی است. 
ابتکار افزود: این در حالی است که در برخی قراردادها موضوع HSE نادیده گرفته می شود که حادثه تلخ و پر هزینه آتش سوزی ساختمان پلاسکو از مصادیق خسارت بار کم توجهی به آن است. 
وی اظهارکرد: ترویج و اعمال HSEE ابزاری کارآمد برای بهبود مستمر روش ها بوده که ارتقای سطح سلامت، ایمنی و محیط زیست را در مراکز خدماتی و صنعتی موجب می شود. 
معاون رئیس جمهوری اضافه کرد: به ویژه آنکه زمینه به کارگیری افراد متخصص، آموزش دیده، ماهر و مجرب در رشته های مربوطه از جمله فارغ التحصیلان محیط زیست را فراهم کرده و به طور تزایدی با هم افزایی منافع جامعه را تامین می کند. 
ابتکار گفت: برگزاری 'نشست تبیین کارکرد HSEE در تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی' با محوریت اداره کل حفاظت محیط زیست استان همدان و همراهی دستگاه های مربوط اجرایی، فعالان اقتصادی بخش غیردولتی و سازمان های مردم نهاد همدان، فرصت مغتنمی است تا یکی از زمینه های موثر برای دستیابی به اهداف محیط زیستی و نیز اقتصاد مقاومتی در این استان فراهم آید. 
همایش استانی تبیین کارکرد های HSEE در تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی با حضور مسوولانی از وزارت صنعت معدن تجارت و مدیرکل دفتر ارزیابی و اثرات زیست محیطی سازمان حفاظت محیط زیست و جمعی از مسوولان در همدان برگزار شد.