نقش کم‌رنگ شرکت‌های بیمه در صنعت ساختمان / تأکید بر ایجاد ساختمان‌های ایمن و آشتی دوباره صنعت با مبحثHSE
1396-10-27
نقش کم‌رنگ شرکت‌های بیمه در صنعت ساختمان / تأکید بر ایجاد ساختمان‌های ایمن و آشتی دوباره صنعت با مبحثHSE

به گزارش «صما» مدیرکل دفتر مقررات ملی ‌وکنترل ساختمان در این جلسه با اعلام این مطلب که در حال حاضر، ۵۰ درصد حوادث ناشی از کار در بخش ساختمانی رخ می‌دهد،گفت: در قالب نشان تعالی HSE تلاش کرده‌ایم تا این حرکت را از تولد، رشد و بلوغ به سمت تعالی ببریم و به همین دلیل نیز موضوع ارزیابی در این فرایند در دستور کار قرار گرفت و ارزیابی جایگزین بازرسی در این بخش شد.

حامدمانی در نشست فوق، گفت: دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان یکی از اصلی‌ترین مأموریت‌های وزارت راه و شهرسازی را که تأکید بر ایجاد ساختمان‌های ایمن و موضوع HSE و پرداختن به آن است در دستور کار قرارداد. به همین دلیل نیز همکاری نزدیکی با دانشکده محیط‌زیست دانشگاه تهران برقرار شد و طی امضای تفاهم‌نامه بین معاونت مسکن و ساختمان و دانشکده محیط‌زیست دانشگاه تهران این همکاری رسماً از ابتدای سال جاری (۹۶)، آغاز شد.

مدیرکل دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان ادامه داد: هدف وزارت خانه از پیگیری موضوع HSE آشتی دوباره صنعت با فرهنگ‌سازی این موضوع در حوزه ساخت‌وساز است زیرا متولیان ساخت‌وساز، در قالب کارفرمایان، پیمانکاران و مجریانی که در حال فعالیت هستند نیازمند رعایت این مقوله هستند.

مانی فر تصریح کرد: ما در قالب نشان تعالی HSE تلاش کرده‌ایم تا این حرکت را از تولد، رشد و بلوغ به سمت تعالی ببریم. به همین دلیل نیز موضوع ارزیابی در این فرایند در دستور کار قرار گرفت و ارزیابی جایگزین بازرسی در این بخش شد.

نقش شرکت های بیمه در ارتقا HSE

وی ادامه داد: تلاش کردیم تا با شناخت نقاط قوت و ضعف، ایمنی، بهداشت و محیط‌زیست ساختمانی را در دستور کار قرار دهیم و با راهکارهای مناسب شرایط بهتری را برای متصدیان حوزه ساخت‌وساز و بهره‌مندان از خدمات آن‌ها که همان شهروندان هستند فراهم کنیم.

مدیرکل دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان بابیان اینکه نقش بیمه در صنعت ساختمان یک نقش بی‌بدیل بوده و در حال حاضر این نقش جای گزین ندارد گفت: صنعت بیمه یک همیار خوبی برای صنعت ساختمان است زیرا این صنعت اطمینان خاطر ویژه‌ای به متصدیان صنعت ساختمان ارائه می‌دهد .

اما آنچه مسلم است در فرآیند ساخت‌وساز باید تمام منافع گروه‌های اجتماعی و تخصصی حفظ شود این منافع در صورتی تأمین می‌شود که ساختمان ما ایمن ،باصرفه اقتصادی و قانونمند باشد . بیمه نیز از چنین فرآیند سالمی استقبال می‌کند زیرا در این صورت است که شرکت‌های بیمه ،حق بیمه کمتر و خدمات بیشتری به مردم ارائه می‌دهد .

وی گفت: ایمنی مقوله مهم در عین و بعد از ساخت‌وساز و ایمنی کارگاه‌ها است که بیمه می‌تواند در آن ورود کند .و با توجه به این‌که در حال حاضر کیفیت ساخت‌وساز مورد اغماض قرارگرفته صنعت بیمه می‌تواند در بهبود وضعیت کنونی مهم و مؤثر تلقی شود .

کیفی‌سازی با اصلاح آیین‌نامه کنترل ساختمان

مانی فر گفت: بر اساس آمارهای اخذ شده از مراجع متعدد حوادث ساختمانی به‌خصوص حوادث منجر به فوت در صنعت ساختمان رقم قابل‌توجهی است. بنابراین وزارت راه و شهرسازی به دنبال کیفی سازی ساخت‌وساز و بالا بردن ایمنی است

وی گفت: در حال حاضر چرخه صنعت ساخت‌وساز معیوب بوده و اصلاح آیین‌نامه کنترل ساختمان می‌تواند در بهبود وضعیت کیفی ساخت‌وساز مؤثر واقع شود. یکی از مهم‌ترین مشکلات حال حاضر در صنعت ساخت‌وساز روابط حاکم بر عوامل اجرای کار است.

وی ادامه داد: روابط بین ناظران، مالکان، شهرداری‌ها، سازمان نظام‌مهندسی و سایر متصدیان ساخت‌وساز نشانگر یکی از مشکلات عیب دار در حوزه ساخت‌وساز بود که شناسایی شد و قرار است این عیب برطرف و به سمت‌وسوی مناسب‌تری حرکت کنیم.

مانی فر اظهار کرد: این آیین‌نامه درنهایت تلاش می‌کند ارکان ساخت‌وساز را تعریف کرده و در یک سامان مناسب قرار دهد چراکه تأکید می‌کند ساختمان باید دارای پیمانکار و سیستم بازرسی باشد.

هیچ‌کس مسئول کیفیت ساختمان نیست

وی بابیان اینکه در شرایط کنونی هیچ متولی در حوزه ساخت‌وساز خود را مسئول و مقصر تخریب‌ها و اشکالات فنی ساختمان نمی‌داند، افزود: بر اساس آیین‌نامه یادشده هر ساختمانی باید دارای پیمانکار، ناظر، طراح و نظام بازرسی باشد تا کیفیت کار را تضمین کنند.

مدیرکل دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان وزارت راه و شهرسازی گفت: در این آیین‌نامه نظام بازرسی ساختمان بر عهده شهرداری گذاشته‌شده، پیمانکار نیز باید به مالک سلامت ساختمان را تضمین کند. در حال حاضر حضور شرکت‌های بیمه در صنعت ساختمان رشد قابل‌توجهی نداشته این در حالی است که شرکت‌های بیمه می‌تواند به ارتباط سیستماتیک با وزارت راه و شهرسازی حامی شرکت‌های کم ریسک صنعت ساخت‌وساز باشند.

مانی فر گفت: در تمام این بخش‌ها شرکت‌های بیمه می‌توانند حضور مؤثر داشته باشند. البته شرکت‌های بیمه نیز باید به ساخت‌وسازهایی ورود پیدا کنند که ریسک کمتری داشته باشد به‌طور مثال با انتخاب پیمانکار ماهر و حرفه‌ای می‌تواند ریسک کمتری به شرکت بیمه وارد کند.

در پایان این جلسه کاظم نعیمی مطلق شورای سیاست‌گذاری نشان ‌تعالی HSE با ارائه پاورپوینتی در خصوص جشنواره نشان تعالی HSE توضیحاتی ارائه داد.

منبع: صدای مهندسی ایران