نشان تعالی HSE به ­عنوان یک طرح غیر تجویزی بر اساس نتایج حاصله از ارزیابی عملکرد سازمان‌های متقاضی به ­منظور تعیین چگونگی تأمین الزامات و نیازمندی­ های HSE در فرآیندهای عملیاتی اعطا می ­گردد. این مدل به نحوی طبقه ­بندی شده است که برای تعیین جایگاه سازمان می ­بایست ارزیابی همه‌جانبه و کاملی از کلیه فعالیت­ های طراحی، ساخت و تولید، پشتیبانی، نگهداشت و ارائه خدمات در 4 محور مدیریت، سلامت، ایمنی و محیط­زیست صورت پذیرد. در طراحی مدل نشان تعالی HSE علاوه بر فرآیندهای مستقیم سازمان به مفاهیم، اصول بنیادین و کاربردی HSE و مطابقت آن با نیازمندی‌های مشتریان و سایر ذینفعان جامعه توجه خاص مبذول شده است.

بدیهی است که ارتقاء سطح سلامت، ایمنی و محیط‌زیست زمینه ­­ساز جلب رضایت مشتریان، کارکنان و سایر ذینفعان سازمان بوده و مسیر را برای رقابت ­پذیری و دستیابی به توسعه پایدار هموار می­سازد. ازاین‌رو تعیین جایگاه واقعی سازمان و تعیین نقاط قوت و ضعف در جهت تعیین سیاست ­ها و جهت ­گیری سازمان در دنیای رقابتی امروز از اهمیت ویژه­ای برخوردار می­باشد.

نشان تعالی HSE درواقع ابزاری است برای اندازه ­گیری معیارهای HSE و در کنار آن وسیله ­ای برای ایجاد رقابت سالم و علمی در میان سازمان­ ها، اعم از دولتی و خصوصی، تولیدی و خدماتی و همچنین نمادی برای ارج نهادن به زحمات مدیران، کارشناسان و محققان و کارکنانی خواهد بود که در این مسیر گام برداشته و با عزم راسخ و خلاقیت و نوآوری به دنبال رشد جایگاه سازمان متبوعه و تأمین انتظارات مشتریان و کسب رضایت کارکنان هستند.

دبیرخانه علمی و اجرایی نشان تعالی HSE در دومین سال فعالیت خود با تکیه بر تجارب علمی و اجرایی دانشگاه تهران و کارنامه درخشان خود در سال گذشته و همچنین در راستای تحقق مأموریت و چشم­انداز خود نسبت به برنامه­ ریزی و اجرای دومین جشنواره ارزیابی نشان تعالی سلامت، ایمنی و محیط­زیست (HSE) در سطح کشور اقدام نموده است.